miejskapolka | Kobiecość na pokaz
15755
single,single-post,postid-15755,single-format-gallery,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Kobiecość na pokaz

 • 3
 • 20
 • 21

07 mar Kobiecość na pokaz

Pierwsze spotkanie z Fornasettim pamiętam doskonale. Upalne lato, mrożona kawa, krótki oddech w ciągu dnia. Przeglądam aktualne wówczas magazyny wnętrzarskie. Chwilę później przeszukuję internet, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o wielkookich czarno-białych buziach.

Jak się później okazało tajemnicze spojrzenie należało do Liny Cavalieri, a sprawcą całego zamieszania był Piero Fornasetti. Prawdopodobnie Fornasetti pierwszy raz zobaczył zdjęcie Liny przeglądając francuską gazetę. Pomimo tego, że włoska sopranistka już od dawna nie żyła, oczarowała swoim subtelnym wyglądem artystę tak bardzo, że postanowił odkryć swoją muzę na 350 różnych sposobów.

Tym samym twarz śpiewaczki, która na początku XX wieku została okrzyknięta najpiękniejszą kobietą świata stała się jednym z najbardziej pożądanych motywów dekoracyjnych.


Przeglądając dzieła Fornasettiego zdałam sobie sprawę, że interpretacje twarzy Liny są swoistym męskim manifestem pod tytułem „KOBIECOŚĆ”. Zdaje się, że Lina była jedynie narzędziem, swego rodzaju nośnikiem głębszej treści dla artysty. Fornasetti nie znał Liny, jego twórczość to wyobrażenie o ideale kobiecości.

Lina jest jednocześnie subtelną artystką, kurtyzaną, kusicielką, wariatką pokazującą język, puszczającą oczko, udającą clowna, inteligentką w okularach, damą roztaczającą tajemnicze spojrzenia znad filiżanki herbaty. Kombinacja idealna, chociaż mówią, że ideały nie istnieją. Pozostańmy w sferze snów, jak lubił Fornasetti.

PS Pisząc ten post przypomniałam sobie o zdjęciach do teledysku „Flaws And All”, Beyonce. Czyżby artystka inspirowała się twórczością Fornasettiego? A może taka po prostu jest kobiecość?

Ściskam!

2 Comments
 • Julia
  Posted at 15:26h, 30 marca Odpowiedz

  Naprawdę ciekawie piszesz… i sporo można się dowiedzieć ;)

 • Andzia
  Posted at 13:46h, 02 października Odpowiedz

  Wspaniale wyglądają te przedmioty.

Post A Comment